Karty elektroniczne – podstawowe informacje

mar 28, 2018

0

Karty elektroniczne – podstawowe informacje

Karty elektroniczne to podstawowe nośniki danych wykorzystywane przez większość przedsiębiorstw zarówno w Polsce jak i za granicą. Elektroniczne karty występują zazwyczaj w postaci plastikowej karty z mikrochipem. Noszą zamiennie nazwę „Smart cards” bądź „chip cards”. Elektroniczne karty to plastikowe karty z mikroprocesorem stykowym albo zbliżeniowym. Smart Cards mogą być skutecznie odczytywane przez wiele urządzeń automatycznych, głównie służących do realizacji transakcji finansowych.

Można wyróżnić 2 rodzaje kart elektronicznych:
procesowe – posiadające mikroprocesor (służą głównie do realizacji procesów)
pamięciowe – posiadające elektroniczną pamięć (służą przede wszystkim do gromadzenia danych)

Elektroniczne karty chipowe

Wyróżnia się również elektroniczne karty z chipem, które są zdecydowanie lepsze niż wcześniej wykorzystywane karty magnetyczne. Jest to związane głównie z faktem, iż na kartach chipowych można zapisać i zmodyfikować większą ilość danych. Mało tego, dane te mogą być zmieniane nawet podczas użytkowania karty.

Sposoby komunikacji

Wspomniane wyżej elektroniczne karty mogą dzielić się również ze względu na sposób komunikacji z czytnikami. Wyróżnia się karty stykowe, które wykorzystują chip a także karty zbliżeniowe, które komunikują się poprzez fale elektromagnetyczne. Karta elektroniczna Unicard to podstawowa karta wykorzystywana w mniejszych i większych firmach.