Jak podłączyć zasilacz antenowy?

cze 27, 2022

0

Jak podłączyć zasilacz antenowy?

Każda aktywna antena potrzebuje zasilacza antenowego ze zwrotnicą, tak zwanym separatorem. Jego zadaniem jest zdalne zasilanie prądem stałym wzmacniacza, który jest na stałe wbudowany w antenach. Za pomocą kabla koncentrycznego, który przenosi sygnał z anteny do odbiornika telewizyjnego, odbywa się zasilanie w trybie pracy ciągłej. Zasilacz sprawdzi się zarówno w przypadku braku sygnału lub do jego wzmocnienia.

Od czego zacząć podłączanie zasilacza antenowego?

Bez podstawowej wiedzy z zakresy elektroniki, nie będzie możliwe podłączenie zasilacza. Do całego procesu będą potrzebne: zasilacz, przewód koncentryczny oraz odbiornik do którego będzie podłączony zasilacz.

W pierwszej kolejności kabel koncentryczny musi być podłączony do końcówki zasilacza, którą należy otworzyć. Płaski kabelek będzie umocowany z boku końcówki, a koncentryk na jej środku. Praktycznie nie ma w tym nic trudnego, jednak jeśli zewrze się główny przewód z oplotem kabla antenowego, nie będzie możliwości odbioru sygnału.

Jak technicznie podejść do zamontowania zasilacza antenowego?

Bez prawidłowo obrobionego kabla antenowego, nie będzie możliwości zainstalowania zasilacza. Po pierwsze trzeba odmierzyć długość kabla i w dalszym kroku ściągnąć nożykiem osłonkę kabla. Następnie druciki należy ułożyć w jedno miejsce i je skręcić. Kabel musi przylegać do końcówki zasilacza, w celu styku z przewodem. Warto jednak mieć na uwadze, że oplot nie może stykać się w żadnym wypadku z głównym drutem przewodu antenowego. Na samym końcu należy przełożyć płaski kabelek z boku, a następnie zamknąć końcówkę zasilacza.

W ten sposób powstaje zasilacz antenowy, jednak samo podłączenie zasilacza do telewizora wymaga już wiedzy elektronicznej i najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie fachowca. Niestety samodzielne działanie, przy braku odpowiedniej wiedzy, może doprowadzić do zwarcia zasilacza. Fachowiec specjalizujący się w elektronice, z pewnością będzie posiadał odpowiednią wiedzę, a także cechował się precyzją i skupieniem podczas montażu.