Styki pomocnicze

kw. 13, 2021

0
styk pomocniczy

Styki pomocnicze

Styczniki pomocnicze są znanym tematem szczególnie dla osób, mających na co dzień kontakt z dziedziną elektryczną, budowlaną bądź przemysłową, ale też dla użytkowników, którzy choć raz doświadczyli sytuacji, w której mieli styczność z obwodami elektrycznymi. 

Czym są styki pomocnicze?

Styki pomocnicze możesz zakupić na tej stronie internetowej. Są ich istotnym elementem, gdyż tak samo jak styki przekaźnika najważniejszym dla nich zadaniem jest przesyłanie informacji. Normalnie otwarte załączają się ze stykami głównymi, natomiast normalnie zwarte się z nimi rozłączają. 

Rodzaje styków

Wyróżniamy dwa rodzaje styków pomocniczych pod względem konstrukcji: czołowe, czyli takie, które mocujemy na styczniku od góry oraz boczne, które – jak sama nazwa mówi – montujemy z boku, po prawej lub lewej jego stronie, co ciekawe niektóre z nich można do siebie dobudowywać. Jak łatwo się domyślić, dzięki czołowym zwiększa się wysokość zestawu, a dzięki bocznym szerokość. 

Do czego styki mogą być wykorzystywane? 

Styki pomocnicze służą m.in. do takich celów jak logiczne sterowanie, przekazywanie wiadomości o pracy konkretnego odbiornika, automatycznego podtrzymania stycznika bądź do blokady innego. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których zostały wykonane, ponieważ ma to spory wpływ na trwałość tudzież bezpieczeństwo użytkowania sprzętu i dodatkowo mieć na uwadze, że nie trzeba się wiele martwić o dobór odpowiednich styków pomocniczych – zdecydowana większość z nich powinna pasować do pełnej grupy tych, które oferuje dany producent, choć nie można zapomnieć o zorientowaniu się w parametrach.