Rodzaje puszek elektrycznych

kw. 17, 2022

0

Rodzaje puszek elektrycznych

Zakończenie budowy stanu surowego pozwala na rozpoczęcie kolejnego etapu, czyli wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Zwłaszcza zaplanowanie tej ostatniej jest szczególnie ważne.

Puszki elektryczne – zastosowanie

Nazywane są także puszkami instalacyjnymi. Służą przede wszystkim do rozprowadzania kabli elektrycznych w różnych kierunkach (puszki rozdzielcze) oraz do montowania gniazdek elektrycznych i łączników. Puszki elektryczne (https://eldor24.pl/puszki-elektryczne/) zabezpieczają kable elektryczne przed działaniem czynników zewnętrznych (zwłaszcza wilgoci), które mogą doprowadzić do uszkodzenia instalacji.

Rozmieszczenie puszek elektrycznych najlepiej jest zaplanować na etapie projektowania instalacji, dzięki temu można później uniknąć niepotrzebnego i uciążliwego kucia w ścianach lub korzystania z przedłużaczy.

Rodzaje puszek elektrycznych

Najbardziej popularnym podziałem jest sposób montowania puszek, dlatego wyróżniamy puszki:

  • natynkowe,
  • podtynkowe.

Puszki natynkowe stosowane są znacznie rzadziej, bo w pomieszczeniach mieszkalnych nie prezentują się zbyt elegancko. Z tego względu stosowane są głównie w garażach, piwnicach lub innych pomieszczeniach gospodarczych. Powszechnie wykorzystuje się je na halach produkcyjnych. Zaletą puszek natynkowych jest ich łatwy montaż oraz łatwe przeprowadzanie ewentualnych napraw. Nie trzeba w tym celu naruszać powierzchni ścian.

Puszki elektryczne podtynkowe powszechnie wykorzystywane są w pomieszczeniach mieszkalnych , biurowych oraz wszędzie tam, gdzie liczy się estetyka ścian. Montaż tego typu puszek wymaga wywiercenia odpowiednich otworów w ścianach, dlatego instaluje się je na etapie budowy domu lub podczas generalnego remontu mieszkania. Później można je zamaskować i będą zupełnie niewidoczne.

Wybierając puszki elektryczne należy dobierać je pod kątem rodzaju ściany (betonowe, kartonowo-gipsowe, z cegły) oraz pod kątem stopnia ochrony. Ten ostatni określa współczynnik IP, im jest on wyższy, tym puszka jest bardziej szczelna. Ma to szczególne znaczenie w przypadku montowania puszek w kuchni oraz w łazience, gdzie panuje duża wilgoć.