Drukarki atramentowe

kw. 14, 2022

0
drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe

Z wszystkich rodzajów drukarek dostępnych na rynku, atramentowe są najbardziej popularne i najczęściej wybierane przez klientów. Wykorzystywane są zarówno w domu, jak i w pracy biurowej. Technologia zastosowana do ich produkcji, idealnie sprawdza się w drukowaniu zdjęć oraz grafik.

Jak działa drukarka atramentowa?

Drukarki atramentowe posiadają głowicę do drukowania z ogromną ilością mikroskopijnych dysz. Z prędkością do 100 km/h na papier wstrzykiwane są miniaturowe kropelki atramentu. Ze względu na sposób drukowania oraz używany materiał, drukarki atramentowe możemy podzielić na:
– termiczne
– piezoelektryczne
– woskowe.

Wygląd oraz cena drukarek atramentowych

Tego rodzaju urządzenie drukujące jest mniejsze i zdecydowanie lżejsze niż laserowa. O tym należy pamiętać podczas lokowania go w pomieszczeniu. Atutem podczas wyboru drukarki jest cena. Jest ona znacznie niższa w przeliczeniu na wersję laserową. Wkłady do drukarek atramentowych to kolejna oszczędność. Należy jednak pamiętać, że atramentu do drukowania zużywa się więcej niż toner do drukarki laserowej.

Szybkość i jakość drukowania

Porównując drukarkę atramentową do tej laserowej, przede wszystkim zauważa się szybkość włączenia się. Te pierwsze praktycznie od razu są gotowe do pracy, w drugim przypadku ich czas „rozgrzewania się” jest nieco dłuższy. Prędkość drukowania jest jednak po stronie wersji laserowej. Jeśli chodzi o jakość, to wydrukowanie drobnego tekstu wykresu lub loga, może skończyć się rozmazanym obrazem z powodu wsiąkania atramentu w papier. Przy drukowaniu fotografii jest jednak odwrotnie. To drukarka atramentowa daje o wiele gładsze przejścia pomiędzy odcieniami.

drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe radzą sobie z różnego rodzaju papierem, także z fotograficznym. Warto jednak pamiętać, że zamoczony dokument może się rozmazać.