W czym pomoże informatyka śledcza?

Lis 14, 2020

0

W czym pomoże informatyka śledcza?

Niezależnie od tego, czy mówimy o cyfrowych nośnikach informacji czy o działalności w Internecie, żadne dane nie giną. Nawet jeśli dojdzie do ich celowego lub przypadkowego usunięcia, istnieje możliwość odzyskania utraconych informacji. Tym właśnie zajmuje się między innymi Computer forensic, czyli informatyka śledcza. Z jej możliwości korzystają nie tylko sądy i policja, ale też przedsiębiorcy i nawet osoby prywatne. Uniwersalność tej dziedziny nauki sprawia, że może zostać wykorzystana przez dosłownie każdego. Tym bardziej, że używanie urządzeń komputowych, pamięci przenośnych itd. stało się czymś powszechnym. Wiąże się z tym wiele korzyści, ale trzeba też liczyć się z pewnymi zagrożeniami.

Do czego wykorzystać Computer forensic?

W przypadku informatyki śledczej można śmiało powiedzieć, że w cyberprzestrzeni nigdy nic nie ginie. Da się oczywiście sprytnie coś zakamuflować, usunąć z pola widzenia, ale doświadczony specjalista wydobędzie nawet utracone dane. Oczyszczenie komputera niekoniecznie wiąże się z całkowitym pozbyciem się wszelkich dowodów. Informatyka śledcza ma do wykorzystania szereg innowacyjnych metod i narzędzi do pozyskania elektronicznych dowodów przestępstw. Można nawet precyzyjnie określić to, jakie dokładnie działania były wykonywane na danym urządzeniu komputerowym, mobilnym. Praca odbywa się na danych zarówno znajdujących się na nośniku, jak i tych usuniętych. Ekspert z zakresu informatyki śledczej nie ma najmniejszych problemów z poznaniem historii przeglądania stron www, treści rozmów z czatów i komunikatorów czy maili. Nie ukryją się przed nim informacje dotyczące uruchamianych i instalowanych programów, wykonanych operacji na plikach, nawet czas ich użycia.

Kiedy wykorzystuje się informatykę śledczą?

Zastosowań informatyki śledczej jest wiele ze względu na jej uniwersalność. Korzystają z niej osoby fizyczne i podmioty gospodarcze. Niektórzy klienci chcą po prostu odzyskać skasowane przypadkowo dane ze swojego dysku komputerowego. Innym razem nośnik, a dokładniej jego zawartość, ma stać się dowodem w procesie sądowym. Ekspert z zakresu informatyki śledczej nie dokonuje żadnych modyfikacji w przedmiocie, nad których pracuje. Za pomocą specjalnego urządzenia zapis jest blokowany na badanym nośniku, wyłącznie z pozostawieniem możliwości odczytywania jego zawartości. Po analizie śledczej generowany jest raport, w którym zostaje szczegółowo opisane to, jakie dokładnie działania zostały wykonane, dowiedz się więcej – www.pwc.pl/pl/uslugi/forensic.html. Bardzo często z usług informatyki śledczej korzystają przedsiębiorcy podejrzewający pracowników o nieuczciwość, nielojalność, nadużycia. Z kolei w przypadku osób prywatnych mamy zwykle sprawy rozwodowe, dotyczące podejrzenia partnera/partnerki o zdradę.