Na co zwrócić uwagę, wybierając monitor?

Sie 15, 2018

0
monitor

Na co zwrócić uwagę, wybierając monitor?

Zakup monitora zazwyczaj wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego też warto postawić na wysokiej jakości sprzęt od renomowanego producenta, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. Dobry monitor działa kilka lat, dlatego też nie warto na nim oszczędzać.

Jaka przekątna i rozdzielczość?

W dzisiejszych czasach najlepiej sprzedają się monitory 17 i 19 calowe, które nadają się do większości prac. Wybór tak naprawdę w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Wybierając rozdzielczość warto zwrócić uwagę także na to, ile wolnej przestrzeni jest na biurku. Pamiętać należy również i o tym, że monitor nie powinien znajdować się bliżej niż 50 cm od oczu. Warto postawić na klasyczny panoramiczny format 16:9, który oferuje popularną rozdzielczość 1920 x 1080. Format ten to nic innego jak Full HD, który zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

monitorErgonomia

Osoby, które cenią sobie komfort pracy powinny zwrócić uwagę także na możliwość dowolnej regulacji położenia ekranu. Niektóre modele pozwalają regulować nie tylko wysokość, ale również kąt nachylenia w przód oraz w tył. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się także funkcja privot, która pozwala obracać monitor o 90 stopni. Jest to najlepszy wybór dla grafików i projektantów stron internetowych, którzy mogą szybko sprawdzić, jak ich projekty działać będą na urządzeniach mobilnych.

Jasność monitora

Bardzo ważnym parametrem jest także jasność monitora, a dokładniej mówiąc rodzaj podświetlenia (równomierność podświetlenia). W specyfikacji technicznej danego sprzętu jasność monitora jest najczęściej podawana w jednostkach cd/m2. Do komfortowej pracy w normalnych warunkach oświetleniowych wymagane jest 140 cd/m2. Jeżeli monitor znajduje się bardzo blisko okna to zdecydowanie lepiej sprawdzi się panel o wyższej jasności. Niektórzy producenci oferują monitory o jasności 300 cd/m2, które sprawdzą się podczas grania w gry albo podczas oglądania filmów na komputerze.