Na co zwrócić uwagę wybierając kartę dźwiękową?

Wrz 11, 2018

0
karta dzwiekowa

Na co zwrócić uwagę wybierając kartę dźwiękową?

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość komputerów dostępnych na rynku ma zintegrowany układ dźwiękowy. Osoby, które chcą uzyskać lepszą jakość dźwięku, powinny zastanowić się nad zakupem dedykowanej karty dźwiękowej. Na rynku jest bardzo wielu rzetelnych producentów kart dźwiękowych, dlatego też osoby, które nie mają pojęcia w branży IT, mogą mieć spory problem, aby wybrać porządny sprzęt.

Pasmo przenoszenia ma znaczenie

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na „Frequency Response”, czyli zakres częstotliwości sygnałów, które karty dźwiękowe mogą wygenerować. W zwykłych zintegrowanych układach pasmo przenoszenia niestety jest bardzo ograniczone. Nawet po inwestycji w wysokiej jakości system audio bardzo trudno jest wyłapać niskie i wysokie tony. Porządna karta dźwiękowa powinna mieć pasmo przenoszenia na poziomie około 20Hz – 20kHz. Warto wspomnieć również i o tym, że przebieg samego pasma powinien być jak najbardziej płaski.

karta dzwiekowaStosunek sygnału do szumu

Bardzo ważnym parametrem jest także „Signal to Noise Ratio”, czyli stosunek sygnału do szumu. Najprościej rzec mówiąc parametr ten określa optymalną wartość mocy sygnału użytecznego do mocy szumów w określonym paśmie częstotliwości. Większość producentów kart dźwiękowych podaje ten parametr w decybelach. Z praktycznego punktu widzenia im większa wartość „Signal to Noise Ratio”, tym lepiej. Wysokiej klasy karta dźwiękowa powinna pochwalić się stosunkiem sygnału do szumu na poziomie przynajmniej 95 dB.

Częstotliwość próbkowania

Przy zakupie nowej karty dźwiękowej, na przykład ze sklepu Sferis warto zwrócić uwagę także na częstotliwość próbkowania oraz głębię bitową, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Częstotliwość próbkowania wyrażana jest w Hz i określa ona liczbę próbek na sekundę, która używana jest podczas zamiany analogowego sygnału na sygnał cyfrowy. Głębia bitowa określa z kolei liczbę bitów, która jest wykorzystywana do opisu każdej pojedynczej próbki. Im większa głębia bitowa tym łatwiej jest zredukować szumy kwantyzacji.