Klawiatura komputerowa groźnym rywalem dla tradycyjnej kaligrafii

Mar 19, 2019

0

Klawiatura komputerowa groźnym rywalem dla tradycyjnej kaligrafii

Pismo odręczne, chociaż znane od wieków przeżywa obecnie spory kryzys. Ludzie coraz mniej piszą i ćwiczą kaligrafię. Spowodowane jest to tym, iż w konstruowaniu pisemnych wypowiedzi wyręcza ich współczesna technologia. Młodzi przywykli do tego, iż klawiatura komputerowa to ich podstawowy środek komunikacji. Jest ona na tyle szybka i łatwa w obsłudze, że można stworzyć za jej pośrednictwem mnóstwo wiadomości.

Dlaczego klawiatura stała się popularniejsza od długopisu?

     Po pierwsze dlatego, iż nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Nie trzeba jej stale wymieniać ani napełniać odpowiednim atramentem. Po drugie, bo przy jej pomocy na monitorze komputera pojawiają się kształtne, drukowane literki. W związku z tym odpada wątek brzydkiego charakteru pisma.

     Zaletą klawiatury Sferis komputerowej jest też to, iż ma różne ciekawe funkcje i pomaga nie tylko w pisaniu, ale i oglądaniu filmu czy graniu w popularne gry. Klawiatura jest też pomocna przy wysyłaniu krótkich wiadomości typu SMS. Oczywiście rozmiar klawiatury w telefonie znacznie odbiega od tej, której używa się w komputerze. Jednak ta miniaturowość w przypadku komórek to niewątpliwa zaleta.

Jak należy prawidłowo dbać o klawiaturę?

       Po pierwsze nie wolno ją poddawać działaniu wody. Gdy klawiatura ulegnie zalaniu, to przeważnie nadaje się tylko na złom. Co prawda można walczyć o jej uratowanie, lecz to zazwyczaj mija się z celem. Koszt nowej klawiatury jest nieporównywalnie mniejszy niż naprawa starego modelu. Przy klawiaturze nie wolno również spożywać posiłków. Okruchy i resztki jedzenia wpływają bowiem destrukcyjnie na działanie przycisków.

      Równie istotne jest to, żeby zasiadać do pisania z czystymi rękoma. Nie jest tajemnicą, iż w przypadku braku higieny brud trwale osadza się na literach. Może nie stanowi to jakiegoś niebywałego zagrożenia, ale jest dalece nieestetyczne. Dobrą praktyką jest również systematyczne czyszczenie klawiatury na przykład przy użyciu czystego kawałka szmatki nasączonego odrobiną alkoholu. Dzięki niemu klawiatura zyska nieco ładniejszy wygląd i dawny połysk.