Karty zbliżeniowe od a do z

Lis 30, 2018

0

Karty zbliżeniowe od a do z

W dzisiejszych czasach ponad 20% wszystkich transakcji płatniczych jest wykonywanych za pomocą kart zbliżeniowych, dlatego też warto dokładnie im się przyjrzeć.

Na czym polega płatność zbliżeniowa?

Wbrew pozorom zasada działania kart zbliżeniowych jest bardzo prosta. Najprościej rzecz mówiąc, karty wykorzystują indukcję elektromagnetyczną. W momencie przyłożenia karty do specjalnego terminala, cewka czytnika uruchamia automatycznie w cewce karty zbliżeniowej specjalny układ RFID. Mowa tutaj oczywiście o identyfikacji częstotliwości radiowej, która pracuje w standardzie NFC. Wspomniany czytnik RFID wysyła z kolei nowy sygnał do terminala z danymi, które są niezbędne do przeprowadzenia transakcji.

Jakie zalety i wady?

Karty zbliżeniowe https://www.unicard.pl/karta-zblizeniowa zapewniają bardzo szybką i wygodną płatność, dlatego też tak wiele osób korzysta z ich dobrodziejstwa. Jest to w chwili obecnej najlepszy środek płatności przy kwocie poniżej 50 zł. Przy większych sumach należy oczywiście wprowadzić PIN. Jeżeli chodzi o wady, to dla wielu osób największym minusem jest oczywiście bezpieczeństwo transakcji. Jeżeli karta zostanie skradziona, to złodziej może wykonywać pojedyncze transakcje po 50 zł. Warto zapisać w telefonie numer do banku, dzięki któremu będzie można szybko zablokować kartę w takiej sytuacji. Pamiętać należy również i o tym, że nie każdy punkt akceptuje płatności zbliżeniowe, ale na szczęście sytuacja ta bardzo szybko się zmienia.