Karty graficzne, procesory czy RAM – na co zwracać uwagę, gdy kupuje się komputer?

Gru 2, 2020

0

Karty graficzne, procesory czy RAM – na co zwracać uwagę, gdy kupuje się komputer?

Komputer to maszyna, która w obecnych czasach musi się znajdować w każdym domu. Jest tym, czym jeszcze do niedawna był telewizor, czyli oknem na świat. Umożliwia przeglądanie internetu, oglądanie filmów pracowanie czy też oczywiście granie w gry. Problem tylko w tym, że mało kto wie, jak się takie urządzenie powinno kupować.

Określenie przeznaczenia komputera

Przeglądając oferty sprzedaży komputerów, można bez trudu dostrzec, że rozstrzał cenowy jest naprawdę olbrzymi. Komputer kupić można już za około tysiąc złotych, podczas gdy obok niego stać może model za ponad dziesięć raz tyle. Kluczowe w tym wypadku jest jednak to, aby przed zakupem określić przeznaczenie maszyny. Jeśli chce się mieć sprzęt prosty, służący do podstawowych zadań, można pokusić się o model z niższej półki cenowej. Jeśli jednak komputer będzie używany głównie do gier, to niestety jego cena będzie musiała być wyższa, ponieważ zarówno procesor, jak i karta graficzna, będzie musiał być o wiele mocniejsza i wydajniejsza.

Na co powinno się zwracać uwagę?

Na jakie konkretnie podzespoły powinno się zwracać uwagę, gdy kupuje się komputer? Co konkretnie sprawia, że można mieć maszynę mocną lub też przeciętną? Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą sprawą w tym wypadku jest to, jaki w obudowie posiadać się będzie procesor. Jest to mózg całego sprzętu, więc jego szybkość przekłada się na wszystkie wykonywane na nim zadania. Warto w tym punkcie zwrócić również uwagę na pamięć RAM, która im większa, tym lepsza.

Jeśli komputer będzie wykorzystywany w głównej mierze do gier komputerowych, bardzo dużą uwagę należy przyłożyć do karty graficznej. Jej możliwości obliczeniowe są kluczowe, jeśli chodzi o wyświetlane grafiki. Karty graficzne odpowiadają nie tylko za to, jak wyglądają detale na ekranie, lecz również za ilość wyświetlanych klatek na sekundę. Jeśli chce się mieć dynamiczną i stabilną rozgrywkę, niestety trzeba będzie kupić model z wyższej półki cenowej. Ostatnim bardzo ważnym elementem jest dysk twardy, który pełni funkcje magazynu danych całego komputera.