Jaki dysk wybrać do laptopa?

Paź 7, 2018

0
laptopy

Jaki dysk wybrać do laptopa?

W dzisiejszych czasach producenci oferują dwa różne rodzaje dysków. Pierwszym z nich jest dysk HDD, a drugim SSD, który z roku na rok zdobywa coraz szersze grono zadowolonych użytkowników. Warto poznać wady i zalety poszczególnych modeli, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać idealny sprzęt do swojego komputera przenośnego.

Laptopy z dyskiem SSD

Jedną z kluczowych zalet dysku SSD jest to, że jest on mniejszy i lżejszy, dzięki czemu doskonale nadaje się do stosunkowo niewielkich laptopów. W przypadku komputerów przenośnych jak powszechnie wiadomo liczy się głównie ich mobilność, dlatego też większość producentów stawia na dyski SSD. Warto wspomnieć również i o tym, że dyski SSD mogą pochwalić się zdecydowanie lepszą wytrzymałością na wstrząsy i ewentualne wibracje, dzięki czemu nie ma ryzyka utraty cennych danych. Bardzo dużą zaletą nowoczesnych dysków SSD jest także to, że mogą one zapisywać i odczytywać z bardzo szybką prędkością. To właśnie dzięki nim poszczególne programy komputerowe, jak i sam system operacyjny działa szybciej. Jedyną wadą jest niewielka pojemność. Nie jest to dobry wybór dla tych osób, które chcą na laptopie przechowywać filmy, zdjęcia i wiele innych plików, które sporo ważą. Dla wielu osób sporą barierą będzie także wysoka cena zwłaszcza, jak spojrzy się na cenę dysków HDD.

laptopyLaptopy z dyskami HDD

Jak wspomniano powyżej dyski HDD są o wiele tańsze, ale co najważniejsze mogą pochwalić się zdecydowanie większymi pojemnościami. W dzisiejszych czasach dyski z pojemnością 2TB nie robią już na nikim żadnego większego wrażenia. Miłośnicy dysków SDD mogą o takiej pojemności tylko pomarzyć albo przygotować się na naprawdę duży wydatek.

Laptopy z dyskami SSHD

Warto wspomnieć również i o tym, że w ostatnim czasie na półkach sklepowych można znaleźć niezawodne laptopy z dyskami hybrydowymi SSHD. Jak łatwo się domyśleć dyski te posiadają wszystkie zalety dysków SSD i HDD, dlatego też jak najbardziej są warte uwagi. Niestety dyski te jak na razie nie pojawiają się za często.