Jak zbudowany jest dysk SSD?

Lis 7, 2018

0
dyski SSD

Jak zbudowany jest dysk SSD?

Wszystkie elementy, na które składa się budowa w dyskach SSD schowane są najczęściej za metalową budową, dlatego też na pierwszy rzut oka niemal nigdy nie można zobaczyć, z tego tai dysk jest złożony,  ciekawą ofertę uzyskasz w https://www.sferis.pl/dyski-ssd-2063. W przypadku tego typu dysków bardzo duże znaczenie (choć wiele osób nie jest tego świadomych) ma grubość dysku. W przypadku tych najlepszych dysków zapewniających optymalne działanie, dyski SSD powinny mieć grubość około 7 milimetrów. Dzięki temu taki dysk będzie się nadawał nawet do zastosowania z Ultrabookami.

dyski SSDChoć 7 milimetrów to wymiar bardzo standardowy, to jednak w dzisiejszych czasach jak wszyscy pozostali, taki i producenci dysków SSD starają się najbardziej jak to jest tylko możliwe zmniejszyć wielość swoich produktów, nie obniżając jednak tym samym sprawności ich działania. Wielu producentów zajmujących się dyskami SSD często decyduje się na wlutowywanie swoich dysków bezpośrednio na płyty główne lub stosowanie miniaturowych, ale wymienialnych dysków mSATA. Być może takie rozwiązanie nie jest jeszcze zbyt powszechne, ale systematycznie zyskuje sobie coraz większe grono zwolenników. Te grubsze dyski SSD mają grubość na poziomie 9 milimetrów, a to oznacza, że będą pasowały jedynie do standardowych komputerów i laptopów.

Żaden dysk nie może sprawnie działać bez kontrolera, który jest jednym z ważniejszych elementów w komputerach. Kontroler w dyskach to układ odpowiadający za komunikację z pamięciami flash za pomocą równoległych kanałów. Bez niego tak naprawdę dysk nie pracowałby niemal wcale. Jeśli chodzi o budowę pamięci dysku, to tu oczywiście podstawową jednostką jest komórka (oczywiście w dysku znajduje się zdecydowanie więcej takich komórek nie tylko jedna, och liczba sięga tysięcy sztuk). Dyski SSD jak wszystkie im podobne wyposażone przez każdego producenta są również w pamięć podręczną.