Jak wykorzystać czytnik RFID w firmie?

Mar 11, 2020

0

Jak wykorzystać czytnik RFID w firmie?

Postęp technologiczny umożliwił na poprawę wydajności przedsiębiorstw w każdej branży. Jednym z najlepszych przykładów obrazujących, jak technologia może obniżyć koszt funkcjonowania firmy jest czytnik RFID. Czym się charakteryzuje? Jak można go praktycznie wykorzystać?

System zarządzania

System RFID jest to unikatowy system pozwalający na sprawne zarządzanie oraz nadzorowanie zarówno majątku firmy, jak i pracowników. Opiera się on na wykorzystaniu wyposażonego w antenę nadawczo-odbiorczą czytnika RFID oraz tzw. etykiety, która może być przyporządkowana do dowolnego elementu majątku lub konkretnego pracownika.

Komunikacja pomiędzy czytnikiem, a etykietom odbywa się z wykorzystaniem fal radiowych. System znajduje różnorodne zastosowania w handlu, produkcji, zarządzaniu procesami logistycznymi i transportowymi, czy też w identyfikacji osób, ograniczaniu dostępu oraz kontroli. Jak system może być wykorzystany w praktyce?
Odpowiadamy!

Wykorzystanie czytnika

Oczywiście sposób wykorzystania czytnika RFID jest zależny od branży, w której działamy. Niemniej jednak w przypadku pracowników może on posłużyć do nadzoru wykonywanych obowiązków. Wykorzystując czytnik możemy wiedzieć jakie są realne godziny pracy pracownika, z jakich narzędzi, dokumentów, czy też aktów korzystał.

Ponadto możemy ograniczyć jego dostęp do komputerów lub określonego oprogramowania. Inaczej rzecz ujmując niwelujemy do zera możliwość zgubienia, kradzieży elementów majątku firmy oraz uniemożliwiamy osobom nieupoważnionym na dostęp do ważnych danych, programów komputerowych w firmie.