Jak wybrać laptop?

Kwi 9, 2021

0
laptopy

Jak wybrać laptop?

Laptop w dzisiejszych czasach jest narzędziem pracy i nauki wielu osób. Wybranie idealnego sprzętu nie jest łatwym zadaniem, gdyż rynek oferuje wiele ciekawych rozwiązań. Jak wybrać laptopa? Na jakie parametr zwrócić uwagę? Czym się kierować podczas zakupu?

Jaki rodzaj laptopa?

Przede wszystkim należy zastanowić się, w jakim celu będziemy korzystać z urządzenia. Na rynku znajdziemy następujące modele laptopów:

laptopy
  • Do użytku domowego – to uniwersalny sprzęt, który pozwoli obejrzeć film, odtworzyć muzykę, czy surfować w Internecie.
  • Biznesowy – w tym przypadku postawić można na laptopy do pracy biurowej lub modele o wuższej klasie. Są wyposażone w porty, które ułatwiają wykonywanie zadań.
  • Do gier – posiadają dobry procesor i odpowiednią kartę graficzną. Zapewniają zachowanie wydajności i pozwalają na płynne prowadzenie gry.
  • Ultrabooki – odznaczają się smukłością, wysoką wydajnością, niską wagą i szybką łącznością. Są dobierane przez programistów, grafików i analityków. 
  • Laptopy konwertowalne – są nazywane laptopami 2 w 1 lub modelami hydrydowymi. Posiadają zawiasy, które pozwalają obrócić ekran. 

Najważniejsze parametry

Podczas zakupu niezwykle ważne są parametry sprzętu, które wpływają na jego wydajność i pracę. Nie możemy zapomnieć o najważniejszych aspektach, jakimi są: matryca, dysk twardy, procesor i pamięć RAM. Matryca jest elementem panelu LCD, który odpowiada za wyświetlanie obrazu na ekranie. Dobranie odpowiedniego wyświetlacza to kluczowy czynnik, gdyż to na niego będziemy patrzeć podczas pracy. 

Dysk twardy w laptopie pełni ważne funkcje. Na nim są przechowywane dane i system operacyjny. Pojemność dysku wiąże się z tym, ile filmów, plików, czy muzyki będziemy mogli przechowywać. Procesor natomiast ma za zadanie zrządzać wszelkimi procesami, jakie zachodzą w urządzeniu. Wydajność procesora wpływa na możliwości całej jednostki i nasz komfort użytkowania. Nie bez znaczenia jest pamięć RAM, czyli pamięć operacyjna laptopa. Najprościej rzecz ujmując, jest to tymczasowa przechowalnia, gdzie umieszczane są procesy i dane.