Jak dbać o laptop?

Sty 17, 2021

0

Jak dbać o laptop?

Wiele osób ceni laptopy za ich mobilny charakter. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak o każdy inny sprzęt, także o laptopa trzeba odpowiednio dbać, by służył jak najdłużej.

Odpowiednie użytkowanie

W tej kwestii chodzi zarówno o tzw. software (całe oprogramowanie potrzebne do korzystania z komputera), jak i hardware (części składowe komputera jako urządzenia (płyta główna, pamięć, procesor, klawiatura itd.).

Chodzi o to, aby dbać o bezpieczeństwo pracy – korzystać z programów tylko legalnych, w tym ochronnych (np. program antywirusowy), nie wchodzić na niepewne strony www i nie otwierać poczty od podejrzanych nadawców.

Co do samego sprzętu sensu stricte: laptop powinien być dobrze traktowany, aby służyć jak najdłużej.

Jak zadbać o laptop?

Po skończonym użytkowaniu, laptop warto od razu wyłączyć. Nie powinien on także stać ani w miejscu bardzo gorącym, ani wilgotnym. Do czyszczenia klawiatury, monitora i obudowy należy stosować środki dedykowane do tego celu.

Z racji dosyć płaskiego kształtu laptopa, trochę inaczej, niż w komputerze stacjonarnym przebiega tu chłodzenie wnętrza podczas użytkowania. W tradycyjnym komputerze jest miejsce na wentylatorki i wiatraczki, w laptopie niestety nie. Dlatego wskazane jest, aby skorzystać tu z rozwiązania, jakim są podstawki chłodzące.

Jaką podstawę wybrać, jak jej używać?

Podstawki do chłodzenia laptopów mają różne wielkości. Dobrze, aby nie była ona mniejsza od używanego laptopa. Zapewnia ona chłodzenie komputera od spodu podczas jego pracy, dzięki temu ten ie przegrzeje się.

Podstawka chłodząca jest zasilana albo z kabla USB podłączonego do laptopa albo zasilaczem podłączonym do tradycyjnego gniazdka. Wiele modeli posiada obydwie opcje. Można też wybrać podstawkę z regulowanym kątem nachylenia, jednak nie wszystkie tę opcję posiadają.

Właściwie wszystkie podstawki chłodzące sprzedawane w sklepach komputerowych i rtv mają charakter uniwersalny. Oznacza to, że współpracują z dowolnym modelem laptopa. Pozostaje wiec jedynie dobrać odpowiednią wielkość i pamiętać o używaniu podstawki podczas pracy na laptopie.