Jak dbać o drukarki laserowe

Wrz 18, 2018

0
skupujemy wszystkie tonery

Jak dbać o drukarki laserowe

Technologiczny postęp ery komputerowej pozwolił na tworzenie produktów o lepszej wydajności i tańszej eksploatacji. Pierwsze drukarki laserowe były właściwie dziećmi drukarek igłowo — atramentowych. Stosowano wówczas w procesie drukowania nic innego jak laser, którego światło powodowało naelektryzowanie bębna światłoczułego. Dzięki temu wydzielała się odpowiednia ilość tonera, który w podwyższonej temperaturze utrwalał się na kartce papieru. Do dziś sposób działania tych urządzeń jest podobny. Z kolei prócz lasera do generowania światła, stosuje się również diody led.

Drukarki laserowe wymagają raz na jakiś czas konserwacji. Głównym wrogiem drukarek jest kurz i wilgoć. Z czasem zużyciu ulega nie tylko toner, ale również rolki i prowadnice. Uszkodzeniu lub zużyciu mogą ulec również tacki i podajnik. Sporym kłopotem jest awaria nagrzewnicy, która utrwala wydruk. Jej wymiana może być najbardziej kosztownym przedsięwzięciem. Pomimo że drukarki są wykonywane z dobrych jakościowo materiałów, to mają określony czas żywotności.

Dbanie o drukarki laserowe

Drukarka, jeśli jest nieużywana przez dłuższy czas, powinna zostać zakryta pokrowcem. Dbając o nienaganną czystość urządzenia, dłużej zachowamy urządzenie w dobrym stanie. Jeśli brak jest pokrowca, a dłuższy czas drukarka nie będzie drukować, to należy zamykać tackę. Przecieranie wilgotną szmatką i ewentualne odkurzanie jest prostym sposobem na zachowanie czystości drukarki. Wyjmując toner z drukarki, dodatkowo można dostać się do wałków i innych elementów, które można też samodzielnie wyczyścić.

Wymiana i skup tonerów

Wymieniając z kolei toner drukarki, jeśli jest on oryginalny, można go łatwo sprzedać. Wiele firm specjalizuje się w skupie tonerów i są dostępne prawie w każdym większym mieście. Tym sposobem można obniżyć koszt zakupu nowego tonera lub zamiennika. A nawet w miejscu skupu tonerów dokonać zakupu gotowego tonera do drukarki laserowej.

Więcej na stronie Doktora Tusza.