Gry komputerowe a problemy ze zdrowiem – jak ich uniknąć

Kwi 8, 2019

0
laptop gamingowy

Gry komputerowe a problemy ze zdrowiem – jak ich uniknąć

Osoby spędzające przed ekranem komputera codziennie bardzo dużo czasu, a zwłaszcza osoby, które czas ten poświęcają na gry komputerowe bardzo często borykają się z różnego rodzaju problemami ze zdrowiem, których można jednak w bardzo prosty sposób uniknąć. Narażone są przede wszystkim narządy ruchu, a więc zadbanie o odpowiedni sprzęt umożliwia minimalizację ryzyka.

Problemy z kręgosłupem – jak wybrać krzesło gamingowe?

Spędzane bardzo dużej ilości godzin przed komputerem – czyli właśnie to, co robią gracze, a zwłaszcza osoby, które zajmują się e-sportami, stwarza sytuację, w której kręgosłup zmuszony jest do przyjmowanie nienaturalnej, nieanatomicznej pozycji, która krótkoterminowo może prowadzić do bólu i znacznie zwiększonego zmęczenia, a długoterminowo może również prowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji. Nieodpowiednia postawa podczas używania komputera prowadzi do zwiększenia ryzyka wielu chorób, które mogą trwale uszkodzić kręgosłup, a także przyczynić się do pojawienia się chronicznych bólów głowy, czy problemów z kontrolą wagi.

Bardzo istotne jest więc zastosowanie odpowiedniego sprzętu, który wymusza na graczu przyjęcie odpowiedniej, zdrowej pozycji, będącej o wiele zdrowszą dla kręgosłupa. Najlepsze fotele dla graczy stwarzają możliwość regulacji swoich wymiarów w bardzo różnych miejscach, takich jak oparcie, zagłówek, podnóżek, oparcia na ramiona (warto sprawdzić też artykuł o fotelach dla graczy na Zaradniku Wonga). Posiadają również bardzo często specjalne, przesuwane wzdłuż oparcia poduszki które pomagają „ustawić” kręgosłup w odpowiedniej i bezpiecznej pozycji, a także utrzymanie tej pozycji przez dłuższy czas.

Podkładka pod mysz – równie ważna jak fotel

Oprócz fotela przystosowanego do potrzeb gracza, warto zaopatrzyć się również w odpowiednią podkładkę pod mysz. Wykonywanie myszą stałych, powtarzających się ruchów przez dłuższy czas może prowadzić do powstania urazów nadgarstka. Znane są również przewlekłe choroby z tym związane. Rozwiązaniem może być odpowiednia, żelowa podkładka pod nadgarstek. Pozwala ona zminimalizować ryzyko i zapewnia komfort podczas długiego używania myszki.