Czy dysk zewnętrzny HDD wciąż się opłaca?

Wrz 18, 2020

0

Czy dysk zewnętrzny HDD wciąż się opłaca?

Wraz z rozwijającą się technologią, coraz więcej, kiedyś popularnych technologii, popada w niepamięć. Wystarczy tutaj wspomnieć coraz bardziej tracące na popularności pendrive’y albo płyty.

Czy dysk przenośny/zewnętrzny jest wart zakupu?

Dyski przenośne kiedyś były niezbędne. Teraz gdy technologia wystrzeliła do przodu, coraz więcej osób zaczyna korzystać z innych alternatywnych metod przechowywania danych. Niektóre osoby wciąż potrzebują mieć dysk zewnętrzny. Przykładem mogą być gracze, dla których zewnętrze dyski 1TB to niezbędne minimum, do tego, żeby mieć zainstalowane kilka gier. Przynajmniej tak było kiedyś, kiedy ludzie nie przechowywali większości plików w chmurach. Opcja ta spowodowała, że ilość miejsca na dysku, bardzo się zmniejszyła, dzięki czemu nawet gracze, nie potrzebują, aż tak dużych dysków.


Nawet jeśli chodzi o same gry, to nie wiadomo czy nie jest kwestią kilku lat, a nawet tych nie będziemy musieli posiadać na komputerze. Ostatnie plany na gry w chmurach, otwierają ciekawą perspektywę, grania w gry, bez potrzeby posiadania jej na dysku.
Najważniejsze jest jednak, czy dysk HDD jest tak bardzo potrzebny. Wynika to z faktu, że większość rzeczy może być przechowywana w chmurze, co powoduje, że duże dyski coraz bardziej tracą na znaczeniu. Kupując jednak mniejszy pojemnościowo dysk, warto rozważyć dysk SSD, który działa o wiele szybciej.

Co wpływa na wybór dysku HDD i SSD?

Zewnętrzne dyski 1TB HDD, wciąż są bardzo popularne, jednak coraz więcej osób zaczyna zauważać problemy związane z takimi dyskami. Mają wysoką awaryjność ze względu na możliwość uszkodzenia części ruchomych, są głośne a prędkości w porównaniu do dysków SSD nie ma nawet co porównywać. Wciąż jedynym powodem, dla którego ludzie kupują dyski HDD, jest ich cena względem pojemności, która jest znacząca. Patrząc jednak przyszłościowo, kwestią lat jest całkowite odejście od dysków HDD. Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do dysków SSD, nie stają się one tańsze. Cena dysków HDD jest w miarę stała, co w przyszłości może spowodować sytuacje, gdzie różnica cen SSD i HDD zacznie stawać się niewidzialna.

Dyski zewnętrzne dostępne na stronie: https://www.sferis.pl/dyski-zewnetrzne-2902